...TÜRKİYE'NİN EN LEGAL PAYLAŞIM PLATFORMU...

ChatLaq Forum'a hoşgeldiniz! Forumumuzdan Tam Olarak Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olun , Sadece 10 Saniyenizi Ayırarak Forumumuza Uye Olabilirsiniz ...

Eğer mevcut bir üyeliğiniz varsa lütfen alttaki "Üye Girişi" bağlantısına tıklayın. Üye değilseniz ChatLaq Forum'u kullamaya hemen başlamak için lütfen aşağıdaki Kayıt Ol Butonuna Tıklayın üyelik formunu doldurun ve "Gönder" tuşuna basın.

ChatLaq Forum'a hoşgeldiniz! Forumumuzdan Tam Olarak Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olun , Sadece 10 Saniyenizi Ayırarak Forumumuza Uye Olabilirsiniz ...

Eğer mevcut bir üyeliğiniz varsa lütfen alttaki "Üye Girişi" bağlantısına tıklayın. Üye değilseniz ChatLaq Forum'u kullamaya hemen başlamak için lütfen aşağıdaki Kayıt Ol Butonuna Tıklayın üyelik formunu doldurun ve "Gönder" tuşuna basın.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paylaşımın Türkiye'deki Tek Veliahtı

Kayıt OlAnasayfaLatest imagesAramaGiriş yap

Hangi Avrupa - Banu Avar

YazarMesaj
Kont
Forum Asistanı
Forum Asistanı
Kont

Yer : ChatLaq.FoRuM.St
Lakap : Ayıboğan
Erkek

Hangi Avrupa - Banu Avar Empty
MesajKonu: Hangi Avrupa - Banu Avar   Hangi Avrupa - Banu Avar Icon_minitimeSalı Mayıs 05, 2009 5:06 pm

Yoğun iş temposu, seminerleri, çekimleri arasında yakaladık Banu Avar'ı… Seyahatlerinden, programlarından ve en çok da son kitabı Hangi Avrupa'dan bahsettik…
Yoğun iş temposu, seminerleri, çekimleri arasında yakaladık Banu Avar'ı… Seyahatlerinden, programlarından ve en çok da son kitabı Hangi Avrupa'dan bahsettik… Kitap, "Sınırlar Arasında" programının Avrupa Bölümlerini içeriyor… Fakat televizyon programlarından çeviri kitabı okuyacağınızı zannetmeyin. Hangi Avrupa? Yalın dili ve şaşırtıcı konularıyla oldukça hacimli bir kitap.

Seda: Batıda yaşamış ve eğitiminizi orada almış olmanıza rağmen batı karşıtı yayınlar yapıyorsunuz. Bununla ilgili tepkiler alıyor musunuz?

Banu Avar: Belki batıda uzun yıllar kaldığım için onları iyi tanırım. Batı diye bir şey yok aslında. 'Batı' dan kasıt emperyalizm. Biz buna karşı yayın yapıyoruz. Yoksa oradaki halkın aczi herkesçe açık. Tepki alıyor muyum? Bazen… Bu toplumun en cahil okumuşlarından veya kasıtlı çevrelerden tepkiler geliyor. Bunları internette görüyorum. Tepki verenler yüzme bu tepkilerini söylemiyorlar.

Seda: Hangi Avrupa? Kitabıyla okuyucuya anlatmak istediğiniz neydi?

Banu Avar: Hangi Avrupa, batının ikiyüzlülüğünü Batılının sözleriyle anlatan bir kitap. 17 Avrupa ülkesinden raporlar içeriyor. Ekonomik ve siyasi bağlantıları ortaya konuluyor. Kanlı tarihleri anlatılıyor ve Türkiye'ye bakışlarına yer veriliyor.

Seda: "Sınırlar Arasında" programınızda tepkiler sebebiyle yayınlayamadığınız bölümler var mı? Varsa bu bölümlere kitabınızda yer verdiniz mi?

Banu Avar: Sınırlar Arasında yayına girdiği günden bugüne birçok kez sansürlendi. Bazen tamamen yayından kaldırıldı. İsrail, İsveç programları gibi… 12 Kasımda yayınlanması gereken Suriye programı da gerekçesiz olarak (ama fısıltıların söylediği üzere Peres burada olduğu için) yayınlanması yasaklandı… Kitaplarımda yayınlamadığım bölümler yok. Kitaplarımda tamamen sansürsüz olarak gözlemlerimi aktarıyorum.

Seda: Nobel Ödülleri ile ilgili programlarınızın neredeyse hala yankıları sürüyor bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

Banu Avar: Ne diyebilirim ki, ben İsveç'in yüz karası Sami ve Tater halklara uyguladığı soykırımı anlattım. Kaynaklarım İsveçli bilim adamlarıdır. Ayrıca Nobel ödülü diye yere göğe konulmayan ödüllerin ne olduklarını o ödüle layık görülenleri örnekleyerek ortaya koydum. Bu birilerinin hoşuna gitmedi. Saldırdılar, ama kendi silahlarıyla vuruldular. Kitabımın başında da yer verdiğim gibi, "Alfred Nobel dinamiti dünyaya hediye eden adamdır. Bir silah sanayicisidir, bir petrol devidir. Edebiyat, onun hobisidir…"

Seda: Nobel ödülleri için Kültür Emperyalizmi diye bilir miyiz?

Banu Avar: Batı her zaman kendi çıkarları doğrultusunda adımlar atar, enstitüler kurar, ödüller verir. Fonlar dağıtır. Bunları kendi çıkarları için yapar. Aklımızdan çıkarmamamız gereken bizim kendi çıkarlarımız kendi vatanımız kendi milletimiz için ne yapabileceğimizdir. Başkalarının değirmenine su taşıyanlar unutmasınlar, aynı değirmende un ufak olurlar… Tarih bunun örnekleriyle dolu…

Seda: Zamanınızın çoğunu Avrupa Ülkelerinde geçiriyorsunuz. Batı Dünyasının Türkiye'ye ve Türklere bakışını anlatır mısınız? Yani batıda nasıl bir Türk imajı var?

Banu Avar: Geçen yıl Avrupa ülkelerini işledim. Orada üst düzey bürokratlardan sokaktaki adama kadar 100 kişiye 'Türkiye deyince aklınıza ne geliyor?' diye sorduk. İstisnasız hepsi "Kürt ve Ermeni meselesi" diye yanıtladı. Batının çıkarlarını iyi bildiği ve iyi öğrettiği buradan anlaşılıyor.
Aslında, Türkiye deyince akıllarına hemen Anadolu İhtilali geliyor. Türkiye geçen yüzyıl başında Batının oyunlarını bozmuştur. Bunu unutamıyorlar!

Seda: TV programıyla aldığınız tepkileri kitaplarınız içinde yaşadığınız oldu mu?

Banu Avar: Ben daha çok takdirle karşılanan biriyim. Son derece olumlu tepkileri program ve kitaplar için alıyorum. Bundan ötürü büyük mutluluk duyuyorum.

Seda : Hangi Avrupa'dan önce çıkan iki kitabınız daha var "Sınırlar Arasında" ve "Avrasyalı Olmak" kitapturk.com okuyucularına bu kitaplarınızdan da bahseder misiniz?

Banu Avar: 2004- 2005 yıllarında balkanlardan Çin'e kadar yaptığım yolculuklar "Sınırlar Arasında" adlı ilk kitap da yer aldı. 2005- 2006 yılları arasında Kafkaslar, Kuzey Afrika Orta Asya ve Latin Amerika seyahatleri de "Avrasyalı Olmak" kitabıma girdi.

Seda: Piyasada Radyo Ve Televizyon programlarından kitaplaştırılmış programlar var. Fakat Hangi Avrupa ve diğer kitaplarınızda program çevirisi okur gibi hissetmiyor okuyucu. Bunun arkasında uzun bir çalışma yatıyor olsa gerek.

Banu Avar: Yıl boyunca ziyaret ettiğimiz ülkelere ilişkin hazırlıklarımız oluyor. Program için zaten metin yazılıyor. Yaz aylarında da bu metinler ve onlara koyamadıklarımı edebi bir üslup içinde kitaplaştırıyorum. Bu benim dinlenme zamanımın tümünü alıyor ama önemli olan okurla buluşmak! Ve yaşadıklarımızın kalıcı olması…

Seda: TRT'de yayınının durdurulması kararı alındığı günlerden izleyicilerinizden müthiş bir destek aldınız ve o destekle yayına devam ediyorsunuz. Kitap içinde böyle oldu mu? Kitaplarınızın satışları ne durumda?

Banu Avar: Kitaplar okurla buluşuyor. "Sınırlar Arasında" Doğan kitap da iki baskı, Truva da dört baskı yaptı. "Avrasyalı Olmak" beşinci baskısında, "Hangi Avrupa en hızlı yayılan kitap sanırım. 1 ay da 6000 baskı tükendi.

Seda: Yeni Kitap ve belgesel projeleriniz var mı?

Banu Avar: Bu yıl Ortadoğu ülkelerini programa aldım. Kuzey Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Ürdün, İran'la program devam ediyor. Sene sonunda bu yolculuklar da kitaplaşacak. Bir gün vakit bulursam Türkiye'de Gazeteci Olmak diye bir kitap yazacağım. Ayrıca bir roman çalışmam var. Ama vakit yok…
https://errorcode06.forum.st

Hangi Avrupa - Banu Avar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hıyar Tarlası Avrupa'daki İşçilik
» Hangi Seviyedesiniz?
» Hangi Çizgi Filmleri İzliyorsunuz?
» Hangi Futbol Takımı Daha İyi?...
» En Çok Hangi Spor Dalını Seviyorsunuz ?